Zásadní problém většiny amatérských autorů stránek se týká nepoměru obsahu a formy. K čemu jsou báječně graficky vyvedené stránky, když se na nich nic nedozvím? A naopak: není škoda publikovat opravdu zajímavé věci černým curierem na šedém pozadí?
Mohu-li si vybrat, drtivě preferuji obsah. Ať jsou ty stránky třeba i hnusné, hlavně aby na nich něco bylo. Forma je opravdu druhotná. Ba dokonce se dá říci, že příliš graficky upravené stránky jsou na škodu věci. Internet (a HTML jazyk) totiž vznikl jako médium zprostředkující obsah.
Protože se dnes často užívají wysiwyg editory, ve kterých je formátování snadné, autoři stránek jsou nestřídmí a plácají to jedno přes druhé. Pominu-li nevkusnost stránek, která z toho může plynout, vidím hlavní problém v tom, že se ty stránky potom zobrazují špatně v různých prohlížečích. Formátovacích chyb je na webu spousta.
Příliš graficky upravené stránky, které užívají spoustu různých obrázků, se velice dlouho natahují. Ale i soubor s textem, ve kterém je u každého odstavce nadefinován font, velikost a barva písma, se nepříjemně (a podstatně) roztáhne. I proto je dobré zbytečně text neformátovat, ať se to natahuje rychleji.
Mívám problémy se čtením některých stránek, pokud jsou špatně zformátované. Hlavně mi vadí již zmíněné písmo curier. Ani Arial není to pravé, ale dá se přežít. Pro dlouhé texty zásadně doporučuji patková písma s rozdílnou tloušťkou tahů (takzvaný serif, například Times New Roman). Úplně nejlepší je ale font nezadávat vůbec a nechat textu defaultní (prohlížečem přednastavený) font. Tím se zaručí čitelnost i úspora bajtů.
Dlužno připomenout, že spousta lidí se mnou nesouhlasí a za čitelnější z obrazovky považují Arial.
Zadáním obrázku nebo barvy do pozadí stránky se dosáhne jejího oživení. Zároveň je ale nevhodné dávat do pozadí příliš velký obrázek, který se dlouho natahuje, nebo takový, na němž není písmo čitelné. Znám také spoustu stránek, kde jsou barvy pozadí a písma navzájem málo kontrastní.
Povinností autora webu by mělo být dát všem stránkám stejný nebo podobný styl formátování. To má hned několik výhod:
Tvorbu stránek s jednotným rázem podporují například FrontPage Themes. Mnohem lepších výsledků se dá ale dosáhnout s kaskádovými styly, obzvláště externími CSS stylopisy, které popíšu někdy příště.
Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.