Podrobnosti o prohlížečích

Současné prohlížeče

V roce 2015 lze potkat tyto prohlížeče:

Logo Typ, verze Jádro Rozšířenost Vlastnosti
Internet Explorer Internet Explorer
8, 10, 11 a 12
Trident, Edge 18 % uživatelů Dobrý prohlížeč, který býval de facto standardem. Verze 7 a 8 se liší pouze v detailech. Verze 9 už podporuje leccos z HTML 5 a CSS 3.
Firefox FireFox a další klony Mozilly Gecko 20 % uživatelů Velmi dobrý program označovaný obecně jako Mozilla nebo Gecko. Patří pod to i FireFox.
Google Chrome logo Chrome Webkit 60 % uživatelů Chrome je prohlížeč vyvinutý Googlem, je i na Androidech. Jádro Webkit.
Safari logo Safari 3 % uživatelů Safari je hlavní prohlížeč na počítačích a mobilech Apple.
Opera logo Opera 2 % uživatelů Opera býval rozšířený prohlížeč se zajímavým ovládáním.

Proč tam zmiňuji to vykreslovací jádro? Protože když něco funguje na chromu, tak to s obrovskou pravděpodobností bude fungovat i na Safari a v Opeře. V praxi je tedy potřeba testovat pouze 3 prohlížeče.

Následují podrobnosti o důležitějších prohlížečích.

Internet ExplorerInternet Explorer (zkratka IE nebo také MSIE)

Protože nejrozšířenějším prohlížečem býval Internet Explorer, hodně lidí stránky ladí pro něj a v ostatních prohlížečích jenom trochu kontrolují, jestli to funguje.

První dobrá verze Internet Exploreru byla číslo 6. Od svých následníků se liší v důležitých detailech, zejména interpretace blokových CSS vlastností, rozšíření CSS a JavaScriptu. Sedmá verze byla vydána v říjnu 2006, osmá v dubnu 2009. Osmička byla na podzim 2010 nejrozšířenějším explorerem. V roce 2015 dominuje verze 11 a na Windows 10 už přichází Internet Explorer, který se jmenuje Edge.

Koncem roku 2015 se autoři webů pomalu odhodlávají k tomu, že začnou ignorovat verze IE8 a IE9, což umožní používat spoustu nových zajímavých vlastností.

Vykreslovací jádro Internet Exploreru se jmenuje Trident a od verze 12 to bude EdgeHTML.

FirefoxMozilla, Firefox

Možná nejlepší dnešní prohlížeč (2015) je Firefox na jádru zvaném Gecko.

Gecko podporuje CSS ve verzi 2, DOM2 a Javascript lépe než Microsoft Explorer. Drží se standardů. Umí dobře zobrazovat XML. Blokové elementy vykresluje trochu jinak než Internet Explorer (tedy správně podle specifikace). Zdrojáky a instalačky pro všechny platformy lze najít na www.mozilla.org. Uživatelé si mohou svou Mozillu přizpůsobit pomocí jazyka XUL.

Existují různé distribuce Mozilly, nejpopulárnější se jmenuje FireFox. Firefox existuje i v češtině. (Projekt CZilla si klade za cíl lokalizovat do češtiny všechny produkty z Mozilla.org). Ke stažení je Firefox třeba na české stránce Firefoxu.

Mozilla se dá spustit jak na Windows, tak na Linuxu i na Macu. Vykreslovací jádro prohlížeče Mozilla se jmenuje Gecko (čte se to gecko, géčko nebo geko).

Do Firefoxu doporučuji doinstalovat si rozšíření Firebug. Je dobrý na vývoj stránek.

Opera logoOpera

Opera mívala svoje vykreslovací jádro, ale někdy kolem roku 2013 oznámila, že bude nadále používat vykreslovací jádro Webkit (stejné jako Chrome a Safari). Tím pádem je možné začít ji jako samostatný prohlížeč ignorovat.

Google Chrome logoGoogle Chrome

Google chrome se objevil na podzim 2008 celkem překvapivě. Vydala ho firma Google. Chrome je založen na vykreslovacím jádru Webkit, které používá také Safari. Na konci roku 2008 ho mělo asi 1,7 % uživatelů, ale jeho podíl rychle roste, takže se v září 2010 vyšplhal ke 12 procentům a v roce 2012 měl třetinu trhu. Koncem roku 2015 už se zdá, že má trhu dvě třetiny. Tento prohlížeč totiž používají kromě počítačů také všechny mobily s operačním systémem Android. Na stránkách Googlu si Chrome můžete stáhnout.

Safari logoSafari

Hlavní prohlížeč platformy Apple. Safari se vyskytuje jak na mobilech iPhone, tak na počítačích Mac. Safari má vykreslovací jádro Webkit a dá se zjednodušeně říct, že co funguje na Chrome, bude fungovat i na Safari. Protože Chrome a Safari běží na různých operačních systémech, mohou se lišit podporovanými fonty.

Seznam prohlížeč

Relativně nový prohlížeč postavený na jádru Webkit. Neobsahuje rozšíření, což může paradoxně vést k větší bezpečnosti než u jiných prohlížečů.  https://www.seznam.cz/prohlizec/

Netscape (NN)

Historická věc. Nejhorším prohlížečem minulosti je Netscape 4. Lze jej zcela ignorovat (psáno už 2004) a nebrat jej v úvahu.

Když se dnes mezi českými webmastery mluví o Netscape, myslí se tím verze 4. Verzi 6 a 7 se říká Mozilla, protože to je Mozilla. V anglosaském světě v tom mají trochu větší zmatek a jako Netscape označují i šestou a sedmou verzi.

Alternativní prohlížeče

Starší verze

Mám zkušenosti s mnoha prohlížeči a trochu se mi to mate. Když jsem tuto tabulku v roce 97 psal poprvé, byly v ní zcela jiné sloupce a hemžilo se to hodnotami "nepodporuje". Jak je vidět, časy se hodně zlepšily. Ale nedá se to všechno vypsat.

Vytvořeno 1997, poslední aktualizace 15. 12. 2015

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní

Základy Prvky stránek Tvorba webu

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.