Jak zjistit míru zaindexování

Operátor site: - Googel supplemental index - Google webmaster tools - Co je databáze a co index

Operátor site:

Dotaz se pokládá do vyhledávače (Google, Seznam) a zapisuje se s operátorem site:

site:www.example.com

kde example.com je doména, u níž chci zjistit, kolik stránek má zaindexovaných. Vyhledávač vypíše, kolik ve svém indexu našel odkazů (a které). Postupem času můžete zjišťovat, jak se zaindexování domény mění. Operátor site: funguje ve všech důležitých vyhledávačích (Google, Bing, Yahoo, Seznam).

Máte-li na L2 doméně více subdomén, je třeba rozlišovat mezi zápisy

  1. site:example.com
  2. site:www.example.com
  3. a site:subdoména.example.com

V prvním případě se hledá všechno, co je na celé L2 doméně včetně všech subdomén. Zkuste si na Googlu site:jakpsatweb.cz

Ve druhém případě (site:www.example.com) se prohledává pouze subdoména www.example.com, nikoli celé example.com. Zkuste si na Googlu site:www.jakpsatweb.cz. (Seznam má s tímto druhým zápisem problém a neumí jej správně zpracovat, zpracovává jej stejně jako první zápis.)

Ve třetím zápisu se prohledává jen ta která subdoména. Zkuste na Googlu site:diskuse.jakpsatweb.cz

Google obvykle najde odkazů hodně, protože má hodně svižného robota a protože si do indexu dává skoro všechno, co má v databázi. Také si občas vymýšlí a počet nalezených odkazů nadsazuje (zejména je-li číslo vyšší než tisíc; už to ale dělá méně než v minulosti, zejména nadsazoval kolem let 2005 a 2006). Seznam nacházel odkazů na doméně obvykle méně než Google, protože ne všechny stránky z databáze měl také v indexu. Jyxo a Morfeo mají stránek méně než Google a Seznam, hlavně protože už od roku 2006 nemají dost peněz. Jeden čas (2008) už Seznam i na počet českých stránek vyhrával i nad Googlem.

Tisíc výsledků je maximum

Když si budete chtít všechny ty výsledky prohlédnout, tak váš žádný vyhledávač nepustí nad tisícovku. To je hlavně kvůli výkonu, seřadit tisíc položek už je tak dost těžké a řadit jich víc by byla pro vyhledávač ještě těžší (a hlavně zbytečná) práce.

Operátor link: na odkazy

V Googlu funguje operátor link:, za kterým se uvede url. Například:

link:https://www.jakpsatweb.cz/seo/zaindexovani.html

zjistí, z jakých důležitých stránek vede odkaz na uvedenou stránku. Obvykle je to informace značně filtrovaná a pořádně se z toho nedá nic usuzovat. Podobný operátor má Bing.

Operátor info: na kontrolu zaindexování

V Googlu funguje operátor info:, za kterým se uvede url. Například:

info:https://www.jakpsatweb.cz/seo/zaindexovani.html

zjistí, zda je uvedená adresa v indexu Googlu.

Testování snippetů pomocí info:

Pokud chcete zjistit, jak přesně bude vypadat snippet ve výsledcích vyhledávání pro danou stránku a daný dotaz, dá se na to použít operátor info tak, že se za operátor info a adresu ještě zapíše zkoumaný dotaz. Například budu zkoumat dotaz seznam webmaster:

info:https://www.jakpsatweb.cz/seo/zaindexovani.html seznam webmaster

Může se to hodit například na to, abyste zjistili, zda Google dobře akceptuje meta description.

Google supplemental index

Google má takovou zvláštní věc a tou je supplemental index, což by se dalo přeložit jako dodatečný index. V supplemental indexu se uchovávají stránky, které mají špatný rank, jsou si podobné a jsou obecně o ničem. Google pro ně nechodí tak často, prostě je někdy potkal a nechce se mu je mazat. Ovšem o tom, že jsou nějaké stránky v supplemental indexu, se nijak nedozvíte. Dříve (2007) Google výsledky ze supplemental indexu označoval (v angličtině to bylo "supplemental result"), ale dnes (2009, 2010) už je neoznačuje.

Jak funguje supplemental index:

Vysvětlím příkladem na naší diskusi, který jsem podniknul 19. září 2010

dotaz do vyhledávače google počet výsledků komentář
google site:diskuse.jakpsatweb.cz 33 200 prohledává se normální index
google site:diskuse.jakpsatweb.cz -xfdx 102 000 normální + supplemental index
dotaz znamená: všechny stránky z domény, na kterých se nevyskytuje slovo xfdx.
google site:diskuse.jakpsatweb.cz -asdf 32 000 jenom normální index
jak vidíte, záleží na tom, jaké vylučující slovo se zvolí. "asdf" v tomto případě prohledávání supplemental indexu nezpůsobí
dotaz do vyhledávače Seznam počet výsledků komentář
seznam site:diskuse.jakpsatweb.cz 127 801 index Seznamu není rozdělený na normální a supplemental

Závěr: Google na vašich stránkách může znát mnohem víc URL, než kolik jich vypíše při normálním hledání přes operátor site.

Google webmaster tools

Další hezkou hračkou je Google webmaster tools, což je webová aplikace od Googlu. (V roce 2015 přejmenovaná na Google Search Console.) Stačí se do ní přihlásit googláckým účtem a na svůj web nahrát soubor určitého názvu (to se dozvíte vevnitř v té aplikaci), aby bylo jasné, že ten web patří vám. Tím proběhne ověření a dá se koukat na data.

Google webmaster tools má relativně velké množství nástrojů.

A další věci jako je zjišťování odkazů a hledaných slov, což ale u menších a středně velkých webů často hází blbosti nebo to nefunguje. Snad se to zlepší (psáno 2009). Zlepšilo (kontrolováno 2010). Dokonce tam jsou i pozice, na kterých se odkaz průměrně zobrazuje. Dále je tam analýza chyb stránek jako jsou duplicitní titulky, duplicitní descriptions atd.

Některé jiné vyhledávače mají také svoje "webmaster tools", konkrétně Yahoo a Bing. Zmiňuju je ve článku o hledání odkazů.

Co je databáze a co index

V indexu se vyhledává, když uživatelé zadávají dotaz. Databáze slouží zejména na řízení robota.

Podstatné je, že URL může existovat v databázi, ale z nějakého důvodu nemusí být v indexu. Jaké jsou důvody pro bytí v databázi, ale nebytí v indexu:

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní

Články Katalog zdrojů SEM SEO

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.