programy pro tvorbu webů
Wysiwyg: Microsoftí sbírka -
NVU - Dreamweaver
- OpenOffice Writer - Brackets - Google Web Designer
Strukturní: Notepad++ -
Home Site - PSPad - Obyčejný
Notepad - A další
Tato stránka obsahuje podrobnosti o jednotlivých programech, které jsem původně popisoval v základním kurzu na stránce o editorech. Podrobností ale časem přibylo tolik, že už nedává smysl, aby to četli začátečníci. Níže tedy o jednotlivých programech.
Editory od Microsoftu se snaží vyvolat zdání, kdovíjak jsou super a co všechno umějí. Nejlepších výsledků v nich dosáhnete, když budete psát čistý html text a nebudete do stránek z menu vkládat žádné microsoftí hanebnosti.
FrontPage je jediný prakticky použitelný wysiwyg editor pro Windows. Ve všech verzích zvládá pravopisnou kontrolu češtiny, kódování ISO-8859-2 a UTF-8. Má více verzí:
Microsoft Expression Web je asi z roku 2007, nadále vyvíjený. Je pokračovatelem FrontPage, ovšem chybí mu mnohé užitečné funkce, které má FrontPage pro vytváření webu na disku (zejména include page, tu ale naštěstí aspoň tiše podporuje). Místo toho se Expression Web soustředí na pokročilé programování, které ale moc nezvládá. Přesto je to docela dobrý software a na 64-bitovém systému Windows 7 je už lepší používat raději Expression Web namísto FrontPage. Expression Web je (pravděpodobně od roku 2013) freeware a dá se bezplatně stáhnout v anglické verzi.
Windows Live Writer je wysiwyg editor s omezenou použitelností, protože s ním lze upravovat pouze stránky umístěné někde na server na určitém typu blogovacího systému (Blogger, WordPress apod.) Vývoj byl pravděpodobně ukončen.
FrontPage Express je osekaná verze FP Editoru, která bývala dodávána s novými instalacemi Micro$oftího Exploreru 4 a 5. Vyskytuje se velmi málo a je nepoužitelný. Ani nevím, jestli se dá někde stáhnout.
Word 97 na tvorbu stránek používali snad jen flegmatici, ale dá se to a je to jednoduché.
Notepad neboli Poznámkový blok najdete ve všech Windowsech. (Je to nejjednodušší a dostatečně spolehlivý editor.)
Existuje wysiwyg program NVU. Vyvíjí se, ale stále tvrdím, že není dobrý ani nějak skvělý, jak tvdí jeho distributoři (aktualizováno 2012). Vyvinul se z editoru z balíku Mozila Suite (dříve Netscape Composer). Mezi hlavní důvody, proč NVU není použitelný editor, je chování klávesy Enter (tvoří zpravidla <br> namísto <p>) a kódování českých znaků.
S obojím se dá po určitém boji vypořádat, ale musí se na to stále myslet, obzvlášť u zakládání nového dokumentu.
V Tools > Option přibyla karta Advanced, na které se dá nastavit chování klávesy Enter. Nastavení ve znění "Return in a paragraph always creates a new paragraph" znamená, že pokud kurzor stojí na něčem, co bylo dříve označeno jako tag <p>, tak klávesa Enter udělá další tag <p>. No sláva. Problém je v tom, že se po každém nadpisu nebo začátku nového dokumentu styl nastaví opět na "Body text", což je v NVU asi nějaký výchozí styl. A v tomto výchozím stylu dělá Enter zase jenom tag <br>. Je pak znovu nutno nastvit, že to je ostavec, například příkazem Format > Paragraph > paragraph.Takže otrava.
Druhá důležitá věc je nastavení kódování. Protože výchozí kódování je v NVU kódování iso-8859-1, které je v češtině nepoužitelné, je nutné přepínat kódování dokumentu do UTF-8. Dělá se to příkazem View > Character encoding. Naneštěstí tato volba se vůbec neobtěžuje dopsat potom do dokumentu meta tag s použitým kódováním. Za druhé v mnoha případech prostě není dostupná (je šedivá). I když se to povede, tak program NVU do příště kódování zapomene a je nutno ho znovu nastavit.
Další věc je kódování českých znaků do entit. Při rýpání v nastavení (karta Advanced) se mi podařilo vypnout kódování českých znaků entitami, ale už nevím, kde to tam bylo. Při třetím spouštění mi program NVU skončil na jakési chybě dll knihovny a já nemám náladu se v tom dál rýpat.
Závěrem bych dal programu NVU hodnocení asi tak za 4, i když to teď neznamená "dostatečně", ale spíše "čtverec z milosti". Věřím, že lidem, kteří si na podivné chování NVU zvykli, může NVU se stránkami pomáhat. Sám bych to bral pouze jako řešení v nejvyšší nouzi.
Vcelku špičkový wysiwyg program, na kterém jsem nenašel žádnou chybu, ale nestíhám jej moc testovat.
Dreamweaver má spoustu skvělých funkcí, například umí začistit HTML vzniklé ve Wordu. Trošku hůře se s ním pracuje na menších monitorech. Také jsem si ještě nezvykl na systém oken a obecnou logiku. To už je prý v nejnovějších verzích změněno. Doporučuji jej.
Už verze 3 byla velmi dobrá, teď už existuje verze 2004 MX. Wysiwyg režim má MX poněkud oslabený na úkor kontroly nad kódem, což je asi dobře. Pozor, nepodařilo se mi jej odinstalovat.
Firma Macromedia nabízí i další programy pro práci s webem. Asi nejzajímavější se mi zdá Macromedia Contribute, což je program pro sekretářku, aby mohla upravovat firemní stránky bez jakýchkoliv znalostí.
Docela dobrý balík programů OpenOffice vyrábí Sun. Program Writer umí ukládat data do souborů HTML. Kvalita kódu nic moc, ale jako wysiwyg editor je použitelný. Pokud s tím neplánujete nic vážného.
Zajímavý strukturní editor psaný v javascriptu a vyvíjený komunitou jako open source s podporou Adobe. Já s ním moc zkušeností nemám, ale věřím, že by si ho mnoho autorů mohlo oblíbit. http://brackets.io/
Vydán koncem září 2013. Není to ve skutečnosti wysiwyg editor HTML stránek, pouze to o sobě prohlašuje. Mnohem spíše je to editor bannerů a reklamních přistávacích stránek s výstupem v HTML. Určitě se bude hodit markeťákům, kteří potřebují za pět minut spáchat nějaké barevné pohyblivé zvěrstvo, aby si mohli odšrtnout fajfku "splněno". Mnohem více se podobá grafickým vektorovým editorům. Většinu věcí tvoří pomocí tagu <canvas>. Na tom není nic špatného, ale je to prostě grafika, ne dělání stránek. Je to náhrada za Corel, ne za Word.
Strávil jsem s Google Web Designerem asi hodinu a půl v marné snaze dostat z něj smysluplný výstup. Pro vkládání textu se musí vložit pozicovaný div, takže jakýkoli pokus o vytvoření textové stránky s běžným tokem textu je předem odsouzen k neúspěchu. Fakt dobré jenom na plakáty.
Následují strukturní (tedy nikoli wysiwyg) editory.
V roce 2009 jsem začal používat editor Notepad ++. Ta pluska v názvu jsou důležitá, jméno Notepad je anglický název pro nejobyčejnější windowsácký Poznámkový blok. Notepad ++ se někdy též zkracuje jako NPP.
U Notepadu ++ jsem našel všechno, kvůli čemu jsem dříve používal jiné strukturní editory. Barvení kódu, prohledávání souborů, makra a další pokročilé funkce tu jsou samozřejmostí. Jediné, co neumí (a co je pro češtinu občas důležité) je konverze kódování iso-8859-2 (na to je stále potřeba PSPad).
Na HomeSite je velmi oblíbený strukturní HTML editor. Kdo umí dobře HTML, dosahuje s HomeSite velmi podstatné efektivity. Kdo umí HTML hůře, tomu program chytře napovídá.
Upravovaná stránka má v HomeSite dvě základní zobrazení "edit" a "browse". V editačním zobrazení se píše normálně html kód. Při přepnutí do prohlížecího (browse) zobrazení je stránka vidět přesně tak, jak bude vypadat v prohlížeči. Přepínání je přitom velice rychlé -- klávesou F12 (takže F12 mačkám už i v jiných programech -- marně :-). Pomocí nabídky lze rychle prohlížet stránku i v jiných prohlížečích.
Velmi mocná je v HomeSite funkce Extended Replace -- dokáže nahradit jeden řetězec jiným ve všech souborech v daném adresáři včetně podadresářů. (Podobnou funkci obsahuje i programy PSPad nebo UltraEdit.) Kdo někdo něco měnil v celém webu, dá mi za pravdu, že to je velmi užitečná funkce. HomeSite 5 má problém s hledáním českých znaků.
HomeSite umí spoustu dalších věcí, např. barvit HTML kód, validovat dokument nebo převádět html do xhtml. Uživatel si může nastavit svoje oblíbená tlačítka a vkládat jimi svoje vlastní kódové sekvence.
Z této oslavné ódy je doufám zřejmé, že jsem si HomeSite oblíbil. Z drobných nevýhod bych zmínil ne-podporu kódování iso-8859-2 (takže š ž a ť vkládám přes alt). Podpora UTF-8 se musí zapnout v Options > Settings > File Settings > Enable non-ANSI file encoding. Potom by HomeSite měl umět automaticky rozpoznat UTF soubory a nemrvit je. Musejí se ale ukládat, z dočasné složky vypadají UTF soubory rozpadle.
HomeSite + (nebo MX) je hybrid mezi HomeSite a DreamWeaverem, není to moc dobrý program, mohu-li soudit.
Pod Windows 7 se doporučuje pouštět HomeSite s právy administrátora, protože bez toho neumí správně odeslat data do externích prohlížečů.
PSPad je strukturní editor, zdarma, má překvapivě vysokou kvalitu. Původní český software. Hlavní přednosti (podle mě):
PSPad má spoustu dalších pokročilých funkcí, které jsem si nikdy nestihnul proklikat. Rozhodně doporučuji. Jediná nevýhoda, se kterou se občas potýkám, jsou nějaké chyby zobrazování, pokud zapnu zalamování řádků (takže to je lepší mít v PSPadu vypnuté).
Výhoda je, že je na každých Windows. V češtině se jmenuje Poznámkový blok. Příjemné je, že umí kódování UTF-8. Hodí se spíše pro příležitostné úpravy než pro seriózní práci.
Poslední dobou mám pocit, že se s HTML editory roztrhnul pytel. Nestíhám to sledovat. Jako editor stránek se dají použít skoro všechny pokročilé textové editory.
Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.