Výzkum použitelných emotikonů v SERPu Googlu

Aktualizace únor 2021: Zelená fajfka už se zobrazuje jen černobíle.

Google od září 2018 opět zobrazuje některé emotikony v titulcích a popiscích ve výsledcích vyhledávání (tedy v SERPech). Emotikony se hlavně zadávají do meta description. To má dva důvody:

Cílem této stránky je sepsat si nejpoužívanější a pravděpodobně funkční emotikony. Píšu to hlavně pro sebe a nejčastější použití bude prosté kopírování do kódu stránky.

Většina moderních aplikací by emotikony měla normálně zobrazit. Nesmíte ale očekávat přesně stejnou podobu všude - emotikony jsou navrženy tak, že stejný emotikon může vypadat na různých zařízeních a v různých aplikacích různě, pouze by měl vyvolávat stejnou emoci. Kromě toho se liší způsob, jak s emotikony zacházejí textové editory. Takže obrázky občas mohou být černobílé.

Jak se emoji zobrazí v Google - Barevné a jednobarevné emotikony - Emoji v URL - Povídání o znaku ✅ - Příklady emotikonů, ta důležitá část stránky - Použité pojmy - Doporučení k opatrnosti

Jak se emoji zobrazí v Google


Příklad zobrazení emoji v titulku na mobilu v iOS v roce 2018.

Zda se emotikony zobrazí na stránce, záleží na několika faktorech, ale podle mých zkušeností zejména na prohlížeči (Chrome kreslí barevně, MS Explorer černě) a na instalovaných fontech.

Totéž platí pro SERP Googlu - je to normální stránka s emotikony. Operační systém uživatele musí být schopen ty emotikony vykreslit. Pokud to neumí, objeví se v SERPu obdélníčky.

SERP Googlu má ale ještě další specifika:

Kde je emotikon použit zobrazí to Google? které emotikony se zobrazí?
v titulku V titulku Google emotikony zobrazuje málo. Týká-li se dotaz přímo emotikonů (emoji mód), tak v pohodě, ale v normálním módu se omezuje na stejné znaky jako text description. Navíc tam ale má nějaký další mně neznámý filtr, který způsobí, že se emotikony některým stránkám v titulku zobrazují, ale jiným ne. zobrazují se jenom některé emotikony a jenom některé barevně. To právě testuje tato stránka.
v textu stránky V textu stránky je emotikony možné použít normálně, ale je nejisté, zda si pak Google tuto konkrétní část textu vybere pro snippet. Pokud vybere, emotikon se většinou zobrazí, ale někdy jenom černobíle.
v meta description V meta description Google zobrazuje některé emotikony spolehlivě a barevně, jiné vůbec a jiné černobíle.
v URL   Zobrazí se všechny emotikony použité v URL

2 režimy zobrazování emoji v Google

Záleží na dotazu. Pokud dotaz nemá nic společného s emotikony, zobrazují se emotikony tak, jak popisuji níže na této stránce. Tomu říkám normální režim.

Normální režim


Normální režim. Některé emotikony se na Googlu zobrazují, jiné ne. Ty barevně zobrazované jsou zejména tyto:

⭐⛔✨⚡⭕❎❓❔❗
♿♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓⛎⏩⏪⏫⏬
〽❌➕➖➗➰➿☝✌✋✊✍⚽⚾⌛⏳⌚⏰⏱⏲⚪⚫
⛵⛳⛺⛪⛲☕⛹⛽⛅☔⛄☀️

Emoji režim


Emoji režim. Když jsem přidal do dotazu slovo "emoji", rázem se emotikony zobrazily všechny.

Kromě normálního režimu existuje v Googlu speciální emoji režim, kdy se emotikony zobrazují více. To nastává, když

Protože se většina lidí při testování emoji na Google dostane právě do tohoto "emoji" režimu, odnáší si chybnou představu, že emoji v googlím SERPu fungují všechny.

3 možnosti zobrazení emoji v SERPu Google


Snímek z popisku na Google. Jak je vidět, některé znaky se vůbec nezobrazily, některé se zobrazily jen šedě (srdíčko) a jiné normálně.

Výzkum, který smajlík patří do které skupiny, byl důvodem, proč jsem sestavil tuto stránku. Dole je kompletní seznam těch barevných a nekompletní seznam těch jednobarevných (černobílých).

Rovnou vám prozradím, že jsem v tom, které smajlíky patří do které skupiny, nenašel žádnou logiku. Zatím mám pocit, že si v Googlu prostě někdo házel mincí a psal to rovnou do zdrojáku.

Metodika výzkumu

Sepsal jsem si na tuto stránku všechny možné smajlíky s jejich názvy, nechal zaindexovat Googlem a pak ručně do googlu mlátil dotaz za dotazem, abych zjistil, co se mi jak zobrazí nebo nezobrazí.


Pro testování, jak přesně se v Google zobrazí snippet, jsem používal operátor info: se zadanou URL této stránky. Dotaz pak mohl a nemusel obsahovat další slova (v případě na obrázku dotaz další slova neobsahuje, takže se zobrazoval meta description).

V roce 2019 Google operátor info: zrušil, takže se musí použít operátor site:. Třeba takhle:

site:www.jakpsatweb.cz/seo/emoji.html "zelená fajfka"

Když chci vymámit, aby ve snippetu bylo i něco před nalezeným textem, použiju do uvozovek hvězdičku *:

site:www.jakpsatweb.cz/seo/emoji.html "* unicorn"

Pozor, při testování je třeba dávat pozor, aby se nehledalo anglické jméno emoji. V takovém případě Google přepne do emoji režimu, což je pro testování nežádoucí. Proto se tu snažím u většiny emotikonů uvádět nějaký český text.

Barevné a jednobarevné emotikony

Některé emoji umí operační systém Windows zobrazit dvěma způsoby:

Například recyklační smajlík se dá zapsat jednobarevně: ♻ a dvoubarevně: ♻️. Když jsem to viděl prvně, tak jsem na to nechápavě valil oči, ale vtip je v nenápadném neviditelném znaku U+FE0F, který se přidává za jednobarevnou ikonu, aby se stala barevnou. Tento znak v některých editorech není vůbec vidět, v jiných editorech přebarví předchozí emotikon a v ještě jiných editorech se zobrazuje jako čtvereček.

Totéž se dá udělat pomocí entity ️ ♻️ , případně entity ️ ♻️.

Pokud vás tyto varianty barvení emotikonů zaujaly, vyhledejte si standard unicode emoji a v něm "emoji variation sequences".

Rozdíly jsou také v prohlížečích. Zvládnul jsem otestovat prohlížeče na Windows 10 a iOS a zdá se, že

Android na Galaxy Tab umí jenom barevnou variantu. Google Nexus 6 umí jenom černobílé.

Windows 7 a starší neumí barevné emoji, leda by se doinstaloval nějaký font Segoe UI. To samozřejmě většina uživatelů neudělá, takže ve Windows 7 jsou všechny emoji jednobarevné (většinou černo-bílé).

Další příklady monochromatických a přebarvených ikonek (rozdíl je vidět v Chrome a Firefoxu na Windows, což ukazuje obrázek vpravo): Ukázka, jak nebarevnou a obarvenou emoji zobrazí Chromoe na Windows 10

☁☁️ Cloud
⛈⛈️ Cloud With Lightning and Rain
✂✂️ Scissors
☎☎️ Telephone
⛸⛸️ Ice Skate
☘☘️ Shamrock
❄❄️ Snowflake
☃☃️ Snowman
☄☄️ Comet
⛴⛴️ Ferry
✈✈️ Airplane
⛱⛱️ Umbrella on Ground
⌨⌨️ Keyboard
✏✏️ Pencil
✒✒️ Black Nib
⛏⛏️ Pick
⚒⚒️ Hammer and Pick
⚙⚙️ Gear
⚖⚖️ Balance Scale
⛓⛓️ Chains
⚗⚗️ Alembic

Jestliže tedy vidíte všechny obrázky dvakrát stejně, tak na vašem prohlížeči nebo operačním systému přebarvování pomocí U+FE0F nefunguje. Pokud před názvy nevidíte ikonky žádné, operační systém tuhle sadu vůbec nepodporuje.

Emoji v URL

Protože jsou emotikony normální Unicode znaky, je možné je mít i v URL.

Emotikony se v URL zobrazí v SERPu Googlu barevně, pokud

Emotikon se nezobrazí, pokud se Google rozhodne namísto URL zobrazit hráškovou navigaci.

V praxi ale emotikony v URL přináší některé problémy, zejména:

Proto použití emotikonů v URL nedoporučuji.

Zajímavé by mohlo být procpat emoji do hráškové navigace, jestli by to Google převzal. Nezkoušel jsem.

Povídání o znaku  a změna 2021

Zdaleka nejpoužívanější emotikon v meta description je znak bílé fajfky: ✅ . Zajímavé je, že si o něm většina lidí myslí, že jde o zelenou fajfku. Ale v angličtině se to jmenuje White Heavy Check Mark, takže bílá silná fajfka (znak pro hotovo).

Grafici některých operačních systémů (zejména Android a jeho verze) to vzali jako bílou fajfku a většinou ji zobrazují bílou se šedivými okraji.

Oproti tomu na Windows a iOS se ustálilo, že tato fajfka má zelené pozadí. Protože vypadá pozitivně, často se používá v meta desecription a Google ji zatím (září 2018) spolehlivě zobrazuje. V budoucnu se ale může stát, že znak vůbec nebude zelený.

Změna v únoru 2021

Google přestal zelenou fajfku zobrazovat v SERPu barevně. Už ji zobrazuje jenom černobíle, podobně jako spoustu jiných. Je to pravděpodobně reakce na nadměrné užívání tohoto znaku v meta description a její křiklavost v SERPu.

Příklady emotikonů - ta důležitá část stránky

Níže uvádím příklady emotikonů vhodné ke kopírování. Na tuto stránku se dostaly prostým zkopírováním z výsledků Google. Většina emotikonů je zapsána unicode znaky, některé jsou zapsány číselnými entitami. To by ale na kopírování přímo ze stránky nemělo mít vliv.

Ještě jednou zdůrazňuji, že se snažím zjistit, které emoji Google v SERPu vůbec zobrazuje, případně jestli je zobrazuje barevně.

Ověřeně funkční v Googlu v SERPu + na Windows barevné, v Androidu funkční

⭐Žlutá hvězdička - na Androidu bílá

Zelená fajfka už ne.

⛔ No Entry - zákaz vstupu v podobě jednosměrky  - Samsung Android modře

✨ Sparkles - Blýskavé hvězdičky  - Samsung s černým pozadím

⚡ High Voltage, Žlutý symbol blesku - Samsung bíle na tyrkysovém pozadí

⭕ Heavy Large Circle - Samsung modrý, jinde (např. Windows) červené mezikruží

❎ Cross Mark Button - Windows a iOS zelené, Samsung červené pozadí

❓ Question Mark - Samsung černý v bílém kroužku, Windows a iOS červený otazník

❔ White Question Mark ❕ White Exclamation Mark - obé má na Samsungu černé pozadí

❗ Exclamation Mark - Samsung černý, jinde červený

Následující emoji vypadají na všech systémech velmi podobně:

♿ Wheelchair Symbol
♈ Aries ♉ Taurus ♊ Gemini ♋ Cancer ♌ Leo ♍ Virgo ♎ Libra ♏ Scorpio ♐ Sagittarius ♑ Capricorn ♒ Aquarius ♓ Pisces ⛎ Ophiuchus

⏩ Fast-Forward Button ⏪ Fast Reverse Button ⏫ Fast Up Button ⏬ Fast Down Button

Divná asi notová poznámka (symbol neznám):〽 Part Alternation Mark. Na IOS krásně žlutá, ne Windows černá.

❌ Cross Mark
➕ Heavy Plus Sign - šedé, na ios černé
➖ Heavy Minus Sign  - šedé, na ios černé
➗ Heavy Division Sign - šedé, na ios černé
➰ Curly Loop, kudrlinka - na ios černé
➿ Double Curly Loop, dvojitá kudrlinka - na ios černé
☝ White Up Pointing Index, Vztyčený prst
✌ Victory Hand
✋ Raised Hand
✊ Raised Fist
✍ Writing Hand
⚽ Soccer Ball, fotbalový míč
⚾ Baseball
⌛ Hourglass Done, skončené přesýpací hodiny
⏳ Hourglass Not Done, neskončené přesýpací hodiny
⌚ Watch
⏰ Alarm Clock, budík
⏱ Stopwatch, stopky
⏲ Timer Clock, minutka
⚪ White Circle - velmi světlá šedá; výjimečně jako červený puntík
⚫ Black Circle - velmi tmavá šedá; výjimečně jako modrý puntík
⛵ Sailboat, lodička
⛳ Flag in the hole, golfová jamka
⛺ Tent, stan
⛪ Church, kostel
⛲ Fountain, kašna
☕ Hot Beverage, teplé jídlo
⛹ Person Bouncing Ball
⛽ Fuel Pump
⛅ Sun Behind Cloud, slunce za mraky,
☔ Umbrella With Rain Drops, deštník s kapkami
⛄ Snowman Without Snow, sněhulák bez sněhu
☀️ Black Sun with Rays - sluníčko s paprsky,
🌧️ mrak, ze kterého prší

Možná na Windows jen černobílé:

⚓ Anchor, kotva
⛰ mountain - na Androidu bílá na zeleném pozadí
⛷ Skier, lyžař

V únoru 2021 v normálním režimu už jen černobíle

Populární fajfka: ✅ White Heavy Check Mark - Android bíle, jinde je bíle na zeleném pozadí. V SERPu už jen černobíle.

Přehrávací symboly: ⏹ Stop Button ⏏ Eject Button ▷ Play Button ◁ Reverse Button

Dříve byly barevně.

V Google SERPu fungují, ale jsou ve Windows a Chrome jednobarevné:

příklady:

✓  ▷ ◁ ✔✆ → ⇨ ☆✈☎

️ ♧
⚛ Atom Symbol Om ✡ Star of David ☸ Wheel of Dharma ☯ Yin Yang ✝ Latin Cross ☦ Orthodox Cross ☪ Star and Crescent ☮ Peace Symbol
♻ Recycling Symbol
✳ Eight-Spoked Asterisk ✴ Eight-Pointed Star ❇ Sparkle
‼ Double Exclamation Mark ⁉ Exclamation Question Mark

Dobarvené entitou, ale v Google i pak jen černobílé (od 2021 už často i barevné)

⚠️ Warning Sign, varovné znamení
ℹ️ Information, informace
⛰️ Mountain - dobarvená hora
☁️ Cloud
⛈️ Cloud With Lightning and Rain
✂️ Scissors nůžky
☎️ Telephone telefon
⛸️ Ice Skate brusle
☘️ Shamrock čtyřlístek
❄️ Snowflake vločka sněhu
☃ Snowman se sněhem, pozor nezaměňovat se sněhulákem bez sněhu
 ☄️ Comet kometa
⛴️ Ferry přívoz
✈️ Airplane letadlo
⛱️ Umbrella on Ground deštník na zemi
⌨️ Keyboard klávesnice
✏️ Pencil tužka
✒️ Black Nib inkoustové pero
⛏️ Pick cepín
⚒️ Hammer and Pick kladivo a sekáč
⚙️ Gear ozubené kolo
⚖️ Balance Scale váhy
⛓️ Chains řetězy
⚗️ Alembic baňka
⚰️ Coffin rakev
⚱️ Funeral Urn urna
❤️ Red Heart červené srdíčko
⚠️ Warning varování
☢️ Radioactive radioaktivita
☣️ Biohazard biologický hazard
⬆️ Up Arrow šipka vzhůru
↗️ Up-Right Arrow SV šipka
➡️ Right Arrow šipka vpravo
↘️ Down-Right Arrow JV šipka
⬇️ Down Arrow šipka dolu
↙️ Down-Left Arrow JZ šipka
⬅️ Left Arrow šipka doleva
↖️ Up-Left Arrow SZ šipka
↕️ Up-Down Arrow šipka jdu na sever jdu na jih
↔️ Left-Right Arrow šipka doprava doleva
↩️ Right Arrow Curving Left racl
↪️ Left Arrow Curving Right lacr
⤴️ Right Arrow Curving Up racu
⤵️ Right Arrow Curving Down racd
☑️ Ballot Box With Check zatržené zátržítko
✓️ Heavy Check Mark velké zátržítko
✖️ Heavy Multiplication velké násobení

Tento výpis jednobarevných emoji (občas obarvených) zdaleka není vyčerpávající, šlo mi jen o testovací příklady.

V únoru 2021 se v normálním režimu vůbec nezobrazují

🤗 Hugging Face
🤐 Zipper-Mouth Face
🤑 Money-Mouth Face
🤒 Face With Thermometer
🤕 Face With Head-Bandage
👌 OK Hand Sign, Prsty jako že super
🤘 Sign of the Horns
🔃 Clockwise Vertical Arrows
🔄 Counterclockwise Arrows Button

Dříve se zobrazovaly barevně.

Následující symboly bývaly v SERPu, ale už nejsou. Navíc se na některých Androidech vůbec nezobrazují. Všude jinde barevně:

🦀 Crab
🦃 Turkey
🦂 Scorpion
🤔 Thinking Face
🦄 Unicorn Face
🦁 Lion Face
🧀 Cheese Wedge
🤓 Nerd Face
🤖 Robot Face

Tento výpis emoji na Windows Chrome v SERPu barevných a funkčních v Androidu je pravděpodobně úplný.

Kdysi funkční v SERPu a ve Windows barevné, ale na některých Androidech dělá jenom obdélníčky:

Testováno v únoru 2021 a už se v SERPu nezobrazují. Dříve testováno na Samsung S5 v březnu 2019, kdy se v SERPu objevovaly na windows barevně, ale na Samsungu jenom obdélníčky:

příklady: klaun 🤡, cowboy 🤠, liška 🦊, těhotná holčina: 🤰, holčina: 🤰, princ: 🤴,  selfie 🤳, mísa salátu 🥗, haha smajlík: 🤣

🤵 Man in Tuxedo
🤴 Prince
🤞 Crossed Fingers
🤢 Nauseated Face
🤧 Sneezing Face
🤠 Cowboy Hat Face
🤡 Clown Face
🤥 Lying Face
🤛 Left-Facing Fist
🤜 Right-Facing Fist
🤚 Raised Back of Hand
🤝 Handshake
🥘 paella (jídlo)
🦋 Butterfly Emoji
🤺 Fencer Emoji
🥜 Peanuts Emoji
🦏 Rhinoceros Emoji
🤹 Juggling Emoji
🥒 Cucumber Emoji
🦌 Deer
🥑 Avocado
🤾 Handball
🥞 Pancakes
🥔 Potato
🦍 Gorilla
🥄 Spoon
🥕 Carrot
🥐 Croissant
🤷 Shrug
🤼 Wrestlers
🥓 Bacon
🦇 Bat
🦈 Shark
🤤 Drooling Face
🤦 Face Palm
🤣 Rolling on the Floor Laughing
🤙 Call Me Hand
🥁 Drum
🤚 Raised Back of Hand
🥙 Stuffed Flatbread
🦑 Squid
🥋 Martial Arts Uniform
🤽 Playing Water Polo
🥊 Boxing Glove
🦎 Lizard
🥀 Wilted Flower
🦐 Shrimp
🥃 Tumbler Glass
🥅 Goal Net
🦉 Owl
🥖 Baguette Bread
🥇 First Place Medal
🥈 Second Place Medal
🥉 Third Place Medal
🥘 Shallow Pan of Food
🦅 Eagle
🤸 Person Doing Cartwheel
🥚 Egg
🦆 Duck
🤢 Nauseated Face
🥝 Kiwifruit
🥂 Clinking Glasses
🥛 Glass of Milk

Tedy nic z toho starší Androidy neumí, takže zatím doporučuji nepoužívat. V SERPu to ale bude.

Ověřeně v SERPu Google nefunkční:

Zdůrazňuji, že tyto znaky se nezobrazují v Google v normálním režimu. Pokud budete tyto emoji hledat nebo jinak Google dráždit (např. zadáváním slov emoji), zobrazí se.

raketa 🚀

divné přistávající letadlo 🛬 

Vychechtaný smajlík: 😀

různé ikonky dokumentu: 📔 📑

Smíchy brečící smajlík: 😂

Plamen: 🔥

loď 🚢

Palec nahoru: 👍

Šíp v terči: 🎯

Ruce tleskající:  🙌

Další v SERPu Google nefunkční:

sluneční brýle: 😎, bublina na myšlenku: 💭, lupa: 🔍, srdíčka místo očí: 😍, ruce vzhůru:🙌, podtržená stovka:💯, brečící obličej: 😂, tučňák: 🐧, tvář pandy:🐼, PÍP: 🐦, ubytovna: 🏨, křeslo: 💺, blikačka na auto: 🚨, mávající ruka: 👋, lebka: 💀, biceps:💪, aktovka: 💼, had: 🐍, auto: 🚘,vyplazený jazyk: 😜, košile s kravatou: 👔, kalhoty: 👖, bota: 👞, pes: 🐶, loupaný banán: 🍌, měšec: 💰, srdíčko s trhlinou: 💔

Zaslouží si ještě otestovat:
Splashing Sweat Symbol 💦 Srdíčko 🧡
🧐 Face with Monocle - jednobrýle

Použité pojmy

Asi jste si všimli, že na této stránce volně zaměňuji slova emotikon, emoji a smajlík. Je to skoro totéž. Emotikon je starší označení pro smajlík. Emoji je mladší, modernější výraz pocházející prý z japonštiny a znamená v podstatě totéž.

SERP je Serach Engine Result Page, takže SERP Googlu je stránka s výsledkem vyhledávání Googlu.

Meta description je meta tag používaný pro stručné shrnutí stránky, které Google může a nemusí použít jako popisek (snippet) nalezeného odkazu.

Doporučení k opatrnosti

Ačkoli Google asi bude emoji zobrazovat ve svých titulcích a snippetech i nadále, doporučuji to s emoji ve stránkách nepřehánět. Jaká jsou rizika:

Další vyhledávače, to znamená zejména Seznam a Bing, emoji v SERPech nezobrazují (v případě Seznamu dost kvůli mně, protože se mi to nelíbilo v titulcích). Myslete na to, že místo emotikonu se nezobrazí nic, takže například za emotikony dělejte tečky nebo čárky.

Autoři, píšící weby na Applu, by si měli uvědomit, že na Apple zařízeních jsou emoji sice krásné, ale na ostatních zařízeních to můžou být ošklivé barevné fleky.

Ale hlavně: neznám žádný objektivní zdroj, který by potvrzoval, že přidání emotikonů do meta description nebo textu stránky nějak zásadně zlepší míru prokliku z výsledků vyhledávání. Pokusy, které jsem zatím udělal, jsou velmi nepřesvědčivé a kromě některých zlepšení jsem při použití stejných emotikonů zaznamenal i zhoršení celkového CTR i pozic. Takže opatrně.

Publikováno v dubnu 2019, poslední aktualizace 28. února 2021.

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní

Články Katalog zdrojů SEM SEO

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.